Які бувають види прес-форм для лиття пластмас?

13 november 2020

Якість виконання готового полімерного виробу визначає коректний вибір формуючої оснастки. Тому на ливарних виробництвах використовують функціональні і практичні прес-форми для отримання бездоганного результату роботи.

Конструктивні особливості

Прес-форма являє собою спеціальний пристрій для формування деталей із пластмас під впливом високого тиску, створюваного встановленими в цехах ливарними машинами. Формуюча оснащення, в яке подається розплавлений полімерний склад, в точності повторює обриси і габаритні розміри готових об'єктів. Вона складається з двох частин, які умовно поділяються на дві категорії:

1. Частини конструктивного призначення

У цю групу входять деталі, які не стикаються з сировиною - виштовхувачі, втулки, ручки, опори, направляючі колонки, системи охолодження і підігріву. Вони забезпечують злагоджену роботу частин технологічного призначення, оскільки виконують такі завдання:

  • відкриття і закриття форми;
  • взаємну фіксацію в потрібному положенні складових частин;
  • забезпечення герметичності змикання з вузлом подачі розплаву ливарного апарату.

2. Частини технологічного призначення

Деталі даної категорії стикаються з розплавленим матеріалом, беруть пряму участь в процесі надання пластику, який переробляється,  заданої форми. Вони представлені кільцями, матрицями, різьбовими знаками, пуансонами.

Основні різновиди

За принципом роботи оснащення ділять на форму литого і прямого пресування. У першому випадку обладнання дозволяє випускати великі партії товарів з мінімальними витратами часу, фінансів і трудових ресурсів на підприємстві. При литтєвому пресуванні подача сировини здійснюється через верхню чи нижню камеру завантаження, в той час як сама форма знаходиться в зімкнутому стані. Методика прямого пресування підходить для випуску деталей простої конфігурації. Вона характеризується наступними особливостями:

  • висока собівартість виробництва одиниці товару;
  • сировину викладають на матрицю, а потім пресують і ущільнюють пуансоном;
  • затиснутий матеріал стоншується і заповнює всі поглиблення.

Використовувані на українському заводі пластмас «ТІС» форми класифікуються і за іншими ознаками:

  1. За характером експлуатації оснащення може бути знімною або стаціонарною. Знімні варіанти не закріплюють на плитах литого обладнання. Їх періодично демонтують, щоб витягти готові деталі після затвердіння пластика. Стаціонарні форми більш поширені. Вони зафіксовані на литтєвому апараті, тому заливку розплаву і витяг виготовлених партій запчастин здійснюють без демонтажу з плити.
  2. За кількістю одночасно формованих об'єктів оснащення може бути одногніздною або багатогніздною.
  3. За методом вилучення готових деталей виділяють форми з виштовхувачами, без виштовхувачів і зі стикаються плитами.

Застосування правильних прес-форм - запорука лиття пластмасових деталей без дефектів і вад. Вироби вимагають мінімальної фінішної доопрацювання, повністю відповідають вимогам ескізів і технічної документації.