Способи виробництва виробів з пластмас

16 october 2020

Сучасну людину оточують всілякі вироби з термопластів. Для їх отримання вихідні матеріали можуть піддаватися окисленню повітрям, механічному тиску, впливу високих температур і світла. Для збереження міцної структури всі ці фактори повинні регулюватися і дозувати, щоб не відбувалося розривів хімічних зв'язків.

Тому до складу пластмас часто вводяться:

  • Стабілізатори для збільшення опору зносу і старіння.
  • Пластифікатори для отримання більш гнучких молекулярних ланцюгів.
  • Наповнювачі, що створюють різноманітність матеріалів і властивостей.

Способи виробництва готових виробів

При переробці полімерних матеріалів застосовуються різноманітні сучасні технології. Найбільш поширені:

Вибір способу здійснюється в залежності від термопластичного або термореактивного типу матеріалу, його плинності, в'язкості, необхідності витримувати конфігурацію і розміри готових виробів.

Пресування

Найбільш поширеним обладнанням для цього виду формування є гідравлічні преси. Форма, що повторює контури майбутнього виробу, заповнюється термореактивним розплавом під тиском. Через достатний для затвердіння час пресформа відкривається для вилучення.

Лиття під тиском

Метод також використовує спеціально виготовлені закриті форми, що дозволяють отримувати порожнисті предмети вагою до декількох кілограмів, зі стінками товщиною 1-20 мм. Розплавлені до стану плинності полімери заповнюють формуючі порожнини і там же тверднуть.

Екструзійне видавлювання

Перевага методу в можливості отримання напівфабрикатів необмеженої довжини. Він заснований на витісненні полімерного розплаву крізь формующую головку з потрібним профілем. Друга перевага в тому, що цим способом переробки можуть піддаватися практично всі види сучасних полімерів.

Промислові екструдери бувають одно-, дво-, многошнековими, дисковими і видувними. Останнім належить основна роль в методах екструзійно-видувного формування. Але для отримання пластикових виробів одного екструдера мало. На додаток до нього використовується ще кілька одиниць обладнання, об'єднаних в екструзійну лінію.

Вироби, одержувані шляхом екструзії, досить різноманітні:

  • Полімерні плівки і листи, труби та профілі виходять на однечерв'ячні обладнанні.
  • Двошнекови екструдери з дегазацією виробляють товари будівельного призначення з ПВХ.

Екструзійним виробництвом погонажних виробів гідної якості, а також отриманих литтям займається відома в Україні компанія TIS. Пластикові вироби виробляються в заводських умовах на сучасному високотехнологічному обладнанні.

Формування в штампах

Вихідними матеріалами тут виступають листовий поліетилен, органічне скло, вінілпласт. При формуванні їх підігрівають до пластичної температури, створюють штампом необхідну конфігурацію і охолоджують для її закріплення. Так виходять скла кабін, обтічники, козирки та інші вироби незамкнутого контура.

Пневматичним формуванням і його вакуумної різновидом виробляють складні деталі оптики, світлотехніки з термопластів. В їх основі ті ж принципи нагрівання-додання форми-охолодження. Тільки в ролі штампу виступають атмосферний тиск і вакуум. Можливості цих методів розширені до отримання великогабаритних товарів і пластмас з наповнювачами - скловолокном і склотканиною.