Види і застосування пластмас

13 november 2020

Пластмаса - це один з найбільш затребуваних матеріалів, завдяки оптимальному співвідношенню доступної вартості і відмінним експлуатаційним характеристикам. Полімери використовуються практично у всіх областях, починаючи від побутової сфери і закінчуючи машинобудуванням.

Кожен виріб або елемент будь-якого механізму, що виготовляється з пластика, повинен володіти конкретними характеристиками, власне, залежними від властивостей матеріалу: стійкістю до різних середовищ і умов, зносостійкість, вплив на здоров'я людини та ін. Саме тому була розроблена міжнародна класифікація пластмас, з відповідним маркуванням - щоб визначити те, наскільки вони підходять для тих чи інших цілей.

Основні види пластмас і призначення кожного з них

Маркування пластмас дозволяє швидко визначити тип матеріалу, щоб правильно вибрати його для реалізації поставлених завдань. До основних видів полімерів відносяться:

  • PET або PETE (лавсан). Він стійкий до води і органічних розчинників. Найчастіше його застосовують для виробництва одноразового посуду для холодної їжі і напоїв, пляшок, пакувальних пакетів, ємностей для побутової хімії.
  • PVC (полівінілхлорид). Відрізняється стійкістю до лугів, більшості кислот і розчинників, мінеральному маслу, однак на нього негативно впливає УФ-випромінювання. Застосовується для виготовлення штучної шкіри, підошов взуття, віконних і дверних профілів, жалюзі, лінолеуму і т.д. У хімічній промисловості використовується при створенні хімічної обладнання, через високу стійкості до різних речовин.
  • LDPE (поліетилен низької щільності). З нього виробляють сміттєві мішки, брезент, компакт-диски для запису інформації, лінолеум.
  • HDPE (поліетилен з високою щільністю). Стійкий до води, інертний по відношенню до лугів і кислот. З нього роблять харчову плівку, кульки, пластикові пляшки, тару для миючих засобів, а також деталей обладнання, що не піддаються великим механічним навантаженням. Відрізняється високою придатністю до переробки.
  • PP (поліпропілен). У нього не настільки велика щільність, як у попереднього виду, але він більш стійкий до стирання, температурних впливів і корозії. З поліпропілену виготовляють труби, елементи в холодильному обладнанні, автомобільні деталі, харчові контейнери, дитячі іграшки, шприци тощо.
  • PS (полістирол). Використовується більшою мірою в будівництві (сендвіч-панелі, теплоізоляційні плити), при виготовленні різного оснащення, а також для випуску харчових ємностей.
  • O або OTHER (інші види пластмас, як правило, полікарбонат або поліамід). Найчастіше вироби з таких пластмас використовують в будівництві, машинобудуванні та виробництві обладнання, або тари для зберігання нехарчових речовин.

Наша компанія TIS відповідально ставиться до виробництва виробів із пластику на всіх етапах, починаючи від проектування і моделювання заготовки і підбору потрібної марки пластика для її виготовлення і закінчуючи самим процесом виробництва. Якість сировини ретельно перевіряється в сертифікованій лабораторії, щоб забезпечити присутність у виробів необхідних характеристик.

Можливості вторинного використання пластмас

Висока стійкість до зовнішніх впливів - безсумнівний плюс пластмас, проте це робить даний матеріал шкідливим для навколишнього середовища, оскільки непридатні для подальшого застосування виробу і деталі можуть не розкладатися до сотень років. На сьогодні тривають розробки технології утилізації та вторинної переробки пластику, деякі з них впроваджені і активно використовуються. Так, PET може бути перероблений для виробництва інших виробів, а при утилізації виробів шляхом спалювання на підприємствах енергетичної утилізації відходів не виділяються діоксини, що робить його одним з найбезпечніших і дешевих типів пластикового палива. З вторинного PET виготовляють щітки для збиральних машин, дорожні та тротуарні покриття, черепицю і т.д. З переробленого шляхом гранулювання поліпропілену роблять нові пластикові предмети - деталі авто, корпусу різної техніки, тару та ін. HDPE і LDPE також придатні до вторинної переробки.